អំពីអាកាសធាតុនៅប្រទេសកម្ពុជា
កម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ត្រូពិក អាស៊ីអាគ្នេយ៍គោក ហើយមានអាកាសធាតុខ្យល់មូសុងត្រូពិក។ រដូវវស្សាចាប់ពីឧសភាដល់តុលា រដូវប្រាំងពីវិច្ឆិកាដល់មេសា។ សីតុណ្ហភាពខ្ពស់ពេញឆ្នាំ តាមវាលទំនាប និងខ្ពង់រាប។ វាលទំនាបកណ្តាល—រួមទាំងអាងទន្លេសាប និងវាលជលដ៏ទឹកមេគង្គ និងបាសាក—បង្កើតជាវាលធំ។ ជនភាគច្រើនរស់នៅតំបន់នេះ ដែលជលដ៏និងដង្គត់ធ្វើឲ្យដីអាចធ្វើស្រែបាន។ ទន្លេមេគង្គកាត់ចំកណ្តាលប្រទេស រួមជាមួយទន្លេសាប ការហូរបញ្ច្រាសនៅរដូវវស្សាធ្វើឲ្យបឹងធំឡើង។ ឆ្នេរសមុទ្រឈូងសមុទ្រថៃ ពីកោះកុងដល់កំពត និងព្រះសីហនុ ទទួលភ្លៀងច្រើនជាងខាងក្នុង ជាពិសេសលើជម្រាលភាគខាងលិចភ្នំក្រវាញ និងភ្នំដំរី។ រដូវវស្សាច្បាស់លាស់ សំណើមខ្ពស់។ ទីក្រុងខាងក្នុងដូចភ្នំពេញ សៀមរាប ក៏មានភ្លៀងច្រើនរដូវវស្សាដែរ ប៉ុន្តែរដូវប្រាំងស្ងួតជាង។ សីតុណ្ហភាពមធ្យមជុំវិញ ២៥–៣៣°C។ រដូវត្រជាក់ (វិច្ឆិកា–កុម្ភៈ) អាចទទួលយកបាន ខណៈមេសា–ឧសភាក្តៅជាងគេ។ ប្រើកម្មវិធីឥតគិតថ្លៃនេះដើម្បីពិនិត្យអាកាសធាតុបច្ចុប្បន្ននៅភ្នំពេញ សៀមរាប ព្រះសីហនុ បាត់ដំបង កំពត និងទីតាំងផ្សេងៗ។ មិនត្រូវការចុះឈ្មោះ។